Vymývané dlažby - vhodné aj na terasu

Vymývaná dlažba

 

Vymývaná dlažbaVymývaná dlažba sa radí do špeciálnej skupiny terasových a exteriérových dlažieb pre jej jedinečnú estetickú povrchovú úpravu. Je vhodným riešením na vydláždenie záhradných terás, záhradných chodníkov, schodov do domu, dvorov, či okolia bazénov. Vďaka vlastnostiam prírodného kameňa má vymývaná dlažba veľmi dobrú odolnosť a mrazuvzdornosť. Vytvára veľmi estetický dojem a je zároveň vhodná na pohodlné chodenie. Výhodou vymývanej dlažby je takisto jej protišmykovosť, čo oceníte hlavne počas dažďa, či pri námrazách.

Vymývaný povrch je tvorený ušľachtilým riečnym, alebo drveným kamenivom, ktoré pri tejto povrchovej úprave plne vyniká svojou farbou a štruktúrou. V sortimente domácich výrobcov vymývaných dlažieb sú modely z tradičného dunajského riečneho kameňa, tuzemských žulových drvín, ale aj povrchy tvorené zahraničnými vápencovými a žulovými drvinami so širokou paletou farebných variantov od svetlých odtieňov bielej, ružovej, žltej až po tmavé odtiene hnedej, zelenej, šedej a čiernej. Vymývané dlažby sú určené na dláždenie chodníkov pre peších, odpočinkových plôch v mestách a obciach, ale vďaka mnohým farebným variantom sa hodia predovšetkým pre plochy v okolí rodinných a bytových domov, ako sú terasy, balkóny, okolie bazénov, záhrady a parky. Vymývanú dlažbu je možné pokladať aj na terče. Charakteristickým znakom týchto dlažieb je veľmi malá nasiakavosť, vysoká odolnosť a jednoduchá údržba.

Hľadáte dodávateľa zámkovej dlažby alebo firmu na jej realizáciu? Navštívte katalóg stavebných firiem na portáli slovenského stavebníctva. Vybraté firmy môžete požiadať o zaslanie cenovej ponuky na stavebné práce či materiály.

Výhody vymývanej dlažby

  •               Dlhodobá životnosť
  •               Jednoduchá a rýchla pokládka nevyžadujúca špeciálne technológie
  •               Odvod vody škárami medzi jednotlivými kameňmi
  •               Ľahká opraviteľnosť s dobrým výsledkom
  •               Okamžitá pochôdznosť po pokládke
  •               Pokládka minimálne závislá na počasí
  •               Variabilita farieb kameniva
  •               Vysoká mechanická odolnosť
  •               Paropriedušnosť
  •               Protišmykový povrch

 

Vymývaná dlažba posúva použitie betónu na vonkajších komunikáciách viac k prírodnému vzhľadu a citeľnejšiemu začleneniu do okolitej krajiny. Oproti keramickej dlažbe nie je potrebné vykonávať lepenie na nosný podklad a povrch je protišmykový. Nedochádza k negatívnym prejavom rozdielnej tepelnej rozťažnosti medzi keramikou a betónom, alebo vplyvu obmedzení paropriedušnosťou. Oproti zámkovej betónovej dlažbe je povrch vymývanej dlažby tvorený prevažne nenasiakavým kameňom, teda je obmedzená špinivosť povrchu a napádanie plesňami.

Pri pokládke vymývanej dlažby musíme brať zreteľ na niektoré obmedzenia. Rovnako ako u všetkých kusových dlažobných prvkov je stabilita dlažby závislá na únosnosti podkladu. U vymývanej dlažby o to viac, pretože sa jedná o plošný prvok, kde je prípadná nerovnosť veľkým rizikom pohybu a praskania, napr. pri zaťažení vozidlami, ktoré sa v tomto prípade neodporúča. Pre ľahšie vyrovnanie sa používajú jemnozrnné podsypové piesky, ktoré však vykazujú väčšiu dodatočnú sadavosť a preto je nutné zaistiť ich rovnomernú a minimálnu hrúbku.

Vzhľadom na nutnosť dôkladnejšiej prípravy podkladu vymývanej dlažby je potrebné počítať s väčšou prácnosťou a dobou realizácie (doprava, skladovanie, manipulácia, rovnanie a hutnenie jednotlivých vrstiev). Samotná pokládka vymývaných dlaždíc je už jednoduchá a rýchla vďaka konštantnej hrúbke. Úprava tvarov rezaním vyžaduje príslušné nástroje a zariadenia.

Keďže sa opäť jedná o voľne ložené prvky bez uzavretých škár, je tradičným neduhom vymývanej dlažby vplyv prostredia a vegetácie, čiže zarastanie škár medzi dlaždicami. Povrchové čistenie dlažby nerobí väčší problém vďaka veľkej miere nenasiakavého kameniva, avšak zarastanie škár trávami je stále nepríjemný problém. Náročnejší spôsob výroby vymývanej dlažby a nutná dôkladnosť prípravy podkladu radí túto technológiu k tým drahším a časovo náročnejším.

Ak sa chcete o zámkovej dlažbe či riešení záhradných chodníkov dočítať viac, čítajte v článku Záhradné chodníky I.

Foto: ua.all.biz
(i.n.)