10 rád pre pokládku zámkovej dlažby

10 krokov k dokonalej zámkovej dlažbe

pokádka zámkovej dlažbyZámková dlažba je čoraz populárnejšia a dnes sa s ňou môžeme stretnúť aj na netradičných miestach. Ako však postupovať pri pokládke zámkovej dlažby tak, aby spĺňala nielen účel, ale tiež aby nám čo najdlhšie vydržala?

  • Dobrý plán je základom úspešného finále pri pokládke zámkovej dlažby. Premýšľajte v kontexte s tým, akému účelu bude vaša zámková dlažba slúžiť. Či to bude chodník, príjazdová cesta, terasa. Zoberte si milimetrový papier a nebojte sa naznačiť na ňom svoju víziu. Milimetrový papier má výhodu, že pomocou neho si môžete vytvoriť finálny náhľad v určitej mierke a ak chcete mať položenú zámkovú dlažbu v mozaikovom štýle, vie vám napovedať, koľko kusov rôznofarebných dlaždíc budete potrebovať.
  • Už počas príprav musíte zahrnúť do plánov odtok dažďovej vody. Ubezpečte sa, že nenastanú prekážky konštrukčného charakteru, pretože zámková dlažba tak, ako každá iná musí mať mierny sklon smerom od domu a iných štruktúr.
  • Hoci v súčasnosti existuje množstvo internetových obchodov, kde si môžete objednať jednotlivé komponenty zámkovej dlažby, bude lepšie, ak nebudete nakupovať online. Dôležitý je totiž nielen vizuálny kontakt s fotografiou, ale aj možnosť, že sa môžete dlaždice dotknúť a ohmatať ju skôr, ako ju kúpite.
  • Šetrite peniaze. Všeobecne platí, že ak plocha, ktorú chcete vydláždiť nemá príliš nepravidelný tvar, môžete takmer presne vypočítať , koľko dlaždíc potrebujete. K tomuto výpočtu musíte prirátať 5% a podľa výsledku kupujte množstvo dlaždíc tak, aby vám po ukončení prác na zámkovej dlažbe nezostalo veľa kusov. Dosť ťažko sa ich potom zbavíte.
  • Aj sklon sa dá naplánovať. Ohraničte územie, kde bude stáť zámková dlažba kolíkmi, ktoré pevne zatlčiete do zeme. Tieto oviniete špagátom a pomocou vodováhy ich upravíte do polohy, ktorá bude plošná  k pomyselnej rovine špagátmi ohraničenej. Jemným pohybom špagátu vytvoríte mierny sklon tejto imaginárnej plochy voči budove. Táto činnosť slúži k tomu, aby ste ešte pred začatím práce bezpečne vedeli, či vôbec bude možné sklon vytvoriť.
  • Základňu zámkovej dlažby poctivo vyhĺbte podľa požiadaviek do správnej hĺbky. Základný materiál, ktorým vykopanú plochu vysteliete je zvyčajne hrubý drvený kameň, ktorý vám ju zhutní. Nevysýpajte ho naraz, ale postupne, až kým nemá správnu výšku. Skôr, ako na túto vrstvu vysypete jemný štrk, ešte raz sa presvedčte, či je spodné podložie dostatočné. Máte totiž poslednú šancu zvýšiť či znížiť hrúbku základne podľa potreby.
  • Dôležitú úlohu pri funkčnosti a životnosti zámkovej dlažby hrajú obrubníky, ktoré sú zároveň jej hranicou. Nepodceňujte ich dokonalé nainštalovanie po obvode. V priebehu rokov to budú práve obrubníky, ktoré ochránia vaše dielo pred rozličnými deformáciami.
  • Posledná podkladová vrstva je tvorená jemným pieskom. Keď  začnete na ňu ukladať dlaždice, zistíte, že vlastná pokládka zámkovej dlažby je ľahká v porovnaní z predošlými prácami. Aj tu však musíte pracovať presne a precízne.
  • Takmer vždy však budete musieť  niektoré dlaždice, ktoré budú po krajoch zámkovej dlažby zrezať na potrebný rozmer, aby sa vošli do lemu, tvoreného obrubníkmi. Rez musí byť čistý. Druhú časť dlaždice, ktorá vám rezaním vznikne, v žiadnom prípade nevyhadzujte. Na 90% sa vám hodí do inej medzery pri obrubníku.
  • Pozornosť venujte po ukončení pokládky hlavne tomu, či je dlažba rovná a či niektoré dlaždice nevytŕčajú a tiež finálnemu vysypávaniu škár pieskom. Ten „uzamkne“ jednotlivé diely zámkovej dlažby. Nikdy však nepoužívajte mokrý piesok.


Ak sa predsa len rozhodnte prenechať pokládku zámkovej dlažby na odborníkov, vyberte si z katalógu firiem, ktoré sa tejto činnosti venujú. Nájdete ich v sekcii Kameň, dlažba, zámková dlažba na stavebnom portáli Stavebnik.sk
Na stránke Zadaj dopyt tiež môžete zadať firmám, ktoré si vyberiete podľa vlastnej potreby, žiadosť na výpočet cenovej ponuky.

No a ak si chcete prečítať náš tip ku rezaniu dlažby, nájdete ho v článku Rezanie dlažby

Foto: wwwkimya-bau.blogspot.com

(i.n)